صفحه اولتماس با مانقشه سایت

سخنرانی های دکتر انوشه ( روابط دختران و پسران )
آیا شما نیز دکتر انوشه را می شناسید؟ آیا تکه هایی از کلیپ های صوتی و یا تصویری ایشان را در گوشی ها دیده اید؟ این کلیپ ها که حداکثر در قطعه های ۵ دقیقه ای منتشر شده بود مورد استقبال زیادی قرار گرفت و به سرعت آقای انوشه را معروف ساخت!   

این سخنرانی به شما کمک میکند طرف مقابل را به خوبی شناخته و ارتباط بهتری ایجاد کنید 

این مجموعه شامل ۵۰۰ دقیقه نکات ریز یک زندگی هست زندگی که اگر شما با بی تجربگی آغاز کنید با مشکلات زیادی بخورد خواهید کرد
http://zibashop.netforoosh.com/product/%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B4%D9%87-%28%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%BE%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%86%29-21.html

اگر معلم ریاضی بودید چگونه تدریس می کردید


توجه : مطالب زیر از سایت های مختلف گرد آوری شده است و صرفا جهت جستجو گر اتوماتیک سایت نمایش داده میشود در صورتی که مطلب غیر اخلاقی یا خلاف قوانین کشور مشاهده نمودید لطفا از طریق این صفحه به ما اطلاع دهید
توجه : مالک این سایت و خود این سایت هیچگونه ارتباطی با مطالب جستجو شده از سایت های مختلف ندارد و هیچگونه مسئولیتی را نمیپذیرد تمام مطالب این سایت به صورت خودکار و با استفاده از ربات های جستجوگر مانند گوگل در این سایت درج میشوند
توجه : این سایت در ساماندهی سایت های اینترنتی ثبت شده است و آدرس و مشخصات حاصب آن در آن موجود است
توجه: این سایت یک سایت جستجوگر مطالب است و مطالب به صورت خودکار از وبسایت های فارسی بازنشر میشوند.
توجه: این سایت به صورت اتوماتیک کلمات رکیک و غیر اخلاقی و محصولات غیر مجاز را فیلتر میکند ولی اگر برنامه نتواند آنها را فیلتر کند آنهارا نمایش نمیدهد از این رو از شما پوزش میطلبیم
پیش فرض از تدریس معارف محمدرضا گلزار تا کلاس‌های شیمی سروش صحت!!!
همه بازیگرها و آدم معروف‌هایی که یک روز معلم بودند
«درس معلم ار بود زمزمه محبتی، جمعه به مکتب آورد طفل گریز پا را» این شعر واقعا مصداق کامل این پرونده است. پرونده را حتما تا ته بخوانید کاملا متوجه این موضوع می‌شوید. البته قرار نبود ما براساس این شعر پرونده دربیاوریم، بلکه قرار بود به مناسبت روز معلم به سراغ بازیگراها و آدم معروف‌هایی برویم که روزگار دبیر و معلم بودند، آدم‌هایی که قطعا پیش از حرف زدن با آنها می‌شد حدس زد با توجه به خلق و خویشان شیوه‌های متنوع و متفاوتی را در درس دادن به بچه‌های مردم برای خود ابداع کرده اند. شیوه‌هایی که حتی سر سخت‌ترین و سرتق‌ترین بچه‌ها را رام می‌کند و درس خوان. ای کاش دنیای بازیگری کمی ‌به آنها فرصت می‌داد تا باز هم سری به کلاس‌های درس بزنند.
سروش صحت سال‌ها معلم شیمی ‌بوده و آلان هم گه گداری این درس را تردیس می‌کند
من خیلی معلم باحالی هستم
باورتان می‌شود، بازیگر طنز و خوش‌خنده، که این روزها فیلمنامه‌نویس پرکاری شده و گهگاهی هم کارگردانی می‌کند یک‌روزی معلم شیمی‌ بوده، سروش صحت همان معلم است، معلمی ‌که خیلی خوب بلد بوده چطور تدریس کند و چطور شاگردهایش را هم بخنداند و هم به درس علاقه‌مند کند، البته باید گفت که به این خنده‌هایش نگاه نکنید، چون خدا نکند که او جدی شود و بخواهد شما را که شاگرد بازیگوشی هستید دعوا کند! آن وقت باید به دنبال یک سوراخ بگردید و قایم شوید و قول بدهید که درس را گوش می‌دهید. قرار ما با او در فرهنگسرای ارسباران بود، همان جایی که خودش کلاس فیلم‌نامه نویسی دارد، گرچه او بازیگر شده و باید خیلی راحت در مقابل مردم قرار بگیرد، اما راضی کردن او برای اینکه ژست معلمی ‌بگیرد و یا پای تخته کلاسی در این فرهنگسرا بایستد، پروسه خاص خودش را داشت. در آخر هم مجبور شدیم از شاگردان یک کلاس بخواهیم برای لحظاتی از اتاق درس خارج شوند تا این آقای معلم ما بتواند راحت عکس بگیرد.
یادم هست که برای پرونده عید همشهری جوان گفتید، اگر بازیگر نمی‌شدید، معلم می‌شدید. چرا؟
بله، من تدریس کردن را چه خصوصی چه عمومی‌ دوست دارم. انتقال چیزهایی که می‌دانم به دیگران برایم لذت‌بخش است.
چه شد که معلم شدید؟
در آن زمان من به دنبال یک کار می‌گشتم که از طریقش پول درآورم، تدریس خصوصی کاری بود که به آن فکر کردم و عملی هم شد.
این اتفاق در چه سالی افتاد؟
فکر می‌کنم 74 یا 75 بود که تا سال 79 هم تدریس خصوصی داشتم. یعنی نزدیک به 10 سال پیش.
شما شیمی‌خواندید و همان را هم تدریس کردید؟
بله لیسانس من شیمی ‌بوده و فوق لیسانسم هم آلودگی و حفاظت محیط زیست و دریاست. اما دوست داشتم شیمی ‌را تدریس کنم.
تدریس کردن کار لذت بخشی هست؟
برای من خیلی زیاد. چون اصولا درس دادن را دوست دارم و فکر می‌کنم که خیلی هم معلم خوبی هستم. خودم این‌طوری فکر می‌کنم، مثلا درباره نویسندگی یا بازیگری نمی‌دانم در آن خوب هستم یا نه؟! اما در معلمی ‌می‌دانم که خیلی خوبم. خیلی راحت و خوب می‌توانم به بچه‌ها درس دهم و با آن‌ها ارتباط برقرار کنم.
همیشه از اینکه معلم خوبی بودید، می‌گویید... توضیح دهید، خوب یعنی چی؟
شوخ و شنگ و باحال. دوست دارم که کلاس شیرین باشد، از هر روشی استفاده کنم تا کلاس افت نکند، سر کلاس خیلی پرانرژی هستم. هم می‌توانستم نکته‌ها را خوب منتقل کنم و هم به بچه‌ها خوش می‌گذشت و خوب هم سرکلاس یاد می‌گرفتند. اینکه می‌گویم بچه‌ها منظورم همه شاگردانم است، وگرنه همانطور که گفتم کلاس‌های من خصوصی بود، البته کلاس‌های 3-4 نفره هم داشتم.
چرا در مدرسه تدریس نکردید؟
برای اینکه معلم خصوصی بودم! پولش بیشتر بود. در آن زمان آموزش و پرورش خیلی سخت استخدام می‌کرد و من هم هنوز سربازی نرفته بودم. داشتم فوق لیسانس می‌خواندم و درسم تمام نشده بود. کلی مراسم داشت.
پس در حقیقت با تدریس خرج تحصیلتان را بدست می‌آوردید؟
آن‌قدر رمانتیکش نکنید! با تحصیل پول در می‌آوردم خوب هم در می‌آوردم. همین کافی بود.
چرا با این همه علاقه تدریس را ادامه ندادید؟
کار بازیگری و نوشتن خیلی درگیرم کرد، تا مدت‌ها در کنار بازیگری و نوشتن تدریس هم می‌کردم اما بعد از مدتی فرصتش را نداشتم و مجبور شدم تا یکی از آنهارا کنار بگذارم که تدریس را کنار گذاشتم.
حالا چرا شیمی؟
شیمی‌ درس بسیار شیرینی است. من کلاس اول و دوم دبیرستان هیچ چیزی از شیمی ‌نمی‌فهمیدم یعنی مثل یک نادان تمام عیار بودم. مخصوصا در کلاس دوم نظری. اما سال سوم پیشرفت کردم و در سال چهارم که عالی شده بودم.
این همه تحول! چطور ممکن است؟
با معلم خوبی که من را علاقه‌مند کرد. من در زندگی‌ام فقط یک درس را تک‌ماده کردم که آن هم شیمی ‌سال دوم بوده. برای همین شیمی ‌سال دوم را خیلی خوب بلد بودم، درس بدهم چون می‌دانستم که کجاهایش برای شاگرد گیر دارد و مشکل ایجاد می‌کند.
اسم معلمی ‌که باعث شد شما در درس شیمی ‌موفق شوید را به یاد دارید؟
دو نفر بودند. یکی آقای مهدویان بود و یکی آقای کیانوَش.
با شاگردهایتان در ارتباط هستید؟
گاهی وقت‌ها با بعضی از آنها در ارتباطم.
به کنکوری‌ها هم درس می‌دادید؟
ابتدای کارم سال اول، دوم، سوم و چهارم دبیرستان را تدریس می‌کردم اما در سال‌های آخر هم به کنکوری‌ها شیمی‌ یاد می‌دادم.
از درصد قبولی این پشت کنکوری‌ها در دانشگاه خبر داشتید؟
اکثر قبول شده‌اند. همیشه هم نتیجه کار شاگردهای کنکوری‌ام را پیگیری می‌کردم تا ببینم قبول شده‌اند یا نه؟! بگذارید یک چیز جالب برایتان بگویم، امروز یکشنبه است، روز جمعه (یعنی همین دو روز پیش) جایی دعوت بودم که آقای مهندسی بسیار خوش تیپ(!) جلو آمد و به من گفت: «من شاگرد تو بودم و الان مهندس شرکت نفت شدم». بهش گفتم: «در دانشگاه چه چیزی خواندی؟» گفت: «شیمی!» خیلی احساس خوبی بود.
سن کمتان باعث نمی‌شد که بچه‌ها از شما حساب نبردند؟
نه، سنم خیلی هم کم نبود. اما چون آن موقع موهایم خیلی بلند بود و لباس‌هایم هم مدل خاص خودش بود. خانواده‌ها خیلی اعتماد نداشتند و با خودشان می‌گفتند: «این یارو کیه که میاد به بچه‌های ما شیمی ‌یاد می‌ده»، مخصوصا که از داخل اتاق صدای خنده و ریسه رفتن از داخل اتاق می‌آمد! ولی خب اصرار شاگردها باعث می‌شد تا بمانم و تدریس کنم. بعداز اینکه نمره‌ها می‌آمد، خیالشان خیلی راحت می‌شد، چون واقعا نبود که من بخواهم شیمی‌ یاد بدهم و کسی باشد که نمره خوبی از شیمی ‌نگرفته باشد.
به خاطر دارید که اولین شاگردتان چطور شما را پیدا کرد؟
اولین شاگردم ماجرای جالبی داشت. شاید خود آقای قلمچی هم احتمالا این را نداند، آقای قلمچی این‌قدر شناخته شده نبود، یک آموزشگاه خیلی جمع و جور در ستارخان داشت، که همانجا هم خودش تدریس می‌کرد. اصلا این موسسه قلمچی امروزی وجود نداشت، فکر می‌کنم که در روزنامه خواندم که کسی را برای معلم خصوصی می‌خواهند. تماس گرفتم و رفتم پیش خود آقای قلمچی، ایشان هم برای همان دفعه اول و البته آخر، دختر خانمی ‌را به عنوان شاگرد به من معرفی کرد که کلاس اول دبیرستان بود. من دو جلسه به او درس دادم. پول را به آقای قلمچی داده بودند ایشان هم پورسانت خودشان را برداشتند و پول من را داد.
و این‌طوری شاگردانتان زیاد شدند؟
نه. فقط و فقط همین یکبار را از طرف ایشان برای تدریس رفتم. چند وقت بعد از آن تدریس یکی از آشناهایم گفت «مگر تو شیمی ‌تدریس می‌کنی؟» با اینکه من فقط دو جلسه به آن دختر خانم درس داده بودم اما گفتم: «من خیلی هم عالی این کار را می‌کنم.» از من خواست تا به دخترش که کنکوری و کلاس چهارم دبیرستان بود شیمی ‌را تدریس کنم. آن دخترخانم چند دوست دیگرش را هم معرفی کرد و این رشته شکل گرفت. اما همان دو جلسه باعث شده بود که من بتوانم این کار را ادامه دهم. در شیمی ‌یک‌ مبحثی داریم به اسم chain reaction یعنی واکنش زنجیره‌ای. این تدریس هم زنجیره‌ای پیش رفت.
شیمی ‌درس تفهیمی ‌است، ریاضی خاصی که ندارد...
خیلی کم.
الان کسی از اطرافیان یا آشنایان از شما نخواسته‌اند که به فرزندشان شیمی‌ تدریس کنید؟
چند وقت پیش، (خیلی سال پیش) صاحبخانه‌مان از من خواست که به دخترش شیمی ‌یاد بدهم که این آخرین کلاس‌هایی بود که داشتم. فکر می‌کنم الان دیگر یادم رفته باید دوباره کار و تمرین کنم. برای درس دادن آدم باید درس بخواند، معلم‌ها یک جمله‌ای دارند که همیشه آن را به کار می‌برند مادرم و پدرم همیشه می‌گفتند، معلم یک شب از شاگرد جلوتر است. چیزی را که شاگرد یاد می‌گیرد، معلم شب قبلش آن را خوانده تا بخواهد آن را تدریس کند. چون من پدر و مادرم هر دو معلم بودند این را خیلی خوب می‌فهمم.
خاطره خاصی از دوران تدریس دارید؟
خاطره که زیاد داریم. مثلا من به پاشا پاشاپور درس می‌دادم که قهرمان شمشیربازی ایران بود. وقتی درس را متوجه نمی‌شد من عصبانی می‌شدم، می‌گفت: «این را دوباره درس بده!» وقتی می‌گفتم: «نمی‌توانم، باید گوش می‌دادی» با زور دست من را می‌گرفت و با تهدید می‌خواست که دوباره درس بدهم و من با ترس این کار را می‌کردم! (خنده)
می‌دانم که شاگرد هنرمند هم داشتید، از خاطرات درس دادن به آن‌ها بگویید؟
آره ولی نوشتنی نیست! به هر حال خوش می‌گذرد.
سر کلاس عصبانی هم می‌شدید؟
بله.
چطور؟
خیلی جدی، برای اینکه من الان هم مشغول تدریس بازیگری، فیلمنامه‌نویسی هستم. در رادیو هم طنز در رسانه درس می‌دهم.
کسی را در این دوران تنبیه کردید؟
بله، سر کلاس شوخی و خنده‌مان را داریم اما اگر تمرین‌شان را انجام ندهند عصبانی می‌شوم و آنها را تنبیه می‌کنم.
تنبیه بدنی؟
نه! تنبیه بدنی چیه؟! رابطه خوب با بچه‌ها این هست که هم شوخی کنید، هم کارتان را انجام دهید و اجازه دلخوری متقابل هم باشد.
این تدریس‌ها با آنچه قبلا درس می‌دادید، متفاوت است؟
معلمی، معلمی ‌است.
ولی تدریس جمعی...
تدریس جمعی باحالی‌های خودش را دارد، به من خوش می‌گذرد، معلمی‌ را دوست دارم.
شما هم مثل سایر دبیرها عاشق درسی هستید که تدریس می‌کنید؟
بستگی دارد کلاس چطور باشد، اگر ارتباط خوبی برقرار شود، لذت دارد وگرنه اجباری می‌شود. مثلا آن زمان که شیمی ‌درس می‌دادم، نزدیک فصل امتحانات از 6 صبح تا 12 شب کلاس داشتم! تکرار این ماجرا آدم را خسته می‌کند اما اگر کلاس‌های متنوع با درس‌های مختلف باشد فرق می‌کند، چون شما می‌دانید که با آدم‌های مختلف، روحیات گوناگون، استراتژی‌های متفاوت در ارتباط هستید و خوش می‌گذرد. البته الان به نسبت سال‌های قبل انرژی کمتری دارم مثلا کلاس فیلمنامه‌نویسی من شنبه‌ها دوبار پشت‌سر هم است و بعد از کلاس دوم واقعا احساس خستگی می‌کنم. چون خیلی زیاد صحبت می‌کنم و انرژی می‌گذارم.
دورانی که شاگرد بودید چه ذهنیتی از معلم‌ها داشتید؟
بعضی از معلم‌‌ها را خیلی دوست داشتم. آقای مهدوی من را به شیمی، آقای نوروزیان به فیزیک و آقای مهربد به ریاضی علاقه‌مند کردند. مثلا ما معلمی ‌داشتیم به نام آقای مرعشی که برای انشا بود اما من به این درس حس خاصی نداشتم. معلم خوب این هست که شما را به حوزه‌ای علاقه‌مند کند.
شاگردهایتان را به خاطر دارید؟
بله
همه آنها؟
نه خوب چون چهره‌شان تغییر کرده اما اگر آدرس دهند، می‌شناسم. مثلا همان مهندسی که گفتم دیدمش تا فامیلی‌اش را گفت، خودم تمام آدرس‌هایش را دادم، یادم آمد که کجا زندگی می‌کرد، خانواده‌اش چطور بودند و...
الان که به روز معلم نزدیک می‌شویم، حس خاصی دارید؟
نه
**************
کتایون ریاحی و معلمی ‌در20سالگی
کتایون ریاحی هم سابقه تدریس در مدرسه را دارد، او که حالا مدتی است از بازیگری کناره گرفته، دو سال قبل مصاحبه مفصلی انجام داد. او درآن گفت وگو از همه چیز گفت از جمله شغل‌هایی که پیش از بازیگری به آن‌ها مشغول بوده است. او در همان گفت وگو گفت که در سن بیست سالگی معلمی ‌را تجربه کرده :«حس ماجرا جویانه ای داشتم ازو اصلا به خاطر همین حس بود که دوست داشتم کار کنم، فکر کنم 16 سالم بود که کار کردن را همزمان با درس خواندن شروع کردم. در آن سال‌ها کار‌های متفاوتی آنجام دادم، مثل حضور افتخاری در انجمن حمایت از معلولین، یا کار در یک کارگاه تولید لباس و همچنین تدریس در مدرسه. بیست سالم بود که معلم حق التدریس آموزس و پروش بودم و در مقطع راهنمایی تدریس می‌کردم. آنهم با شاگردهایی که فاصله سنی‌شان با من خیلی زیاد نبود.»
**********
آقای **** استار و تدریس معارف
سال گذشته همین موقع‌ها بود که با محمد رضا گلزار گفت وگویی انجام دادم که او در این گفت وگو حرف‌های متفاوتی زد، حرف‌هایی که شاید تا به حال نزده بود. حرف‌هایی درباره روحیات و اعتقادات مذهبی‌اش. بحثمان از ارادت او و پدرش به حضرت امام رضا و انتخاب نام محمدرضا برای او شروع شد و به قسمت ختم شد. حرفهایی او درباره قسمت مثل معلم دینی‌ها بود: «قسمت آدم هر چی باشه، همون می‌شه، هرچند که انسان دارای اراده است، اما اراده انسان در طول اراده خداوند است و همه چیز در نهایت به اون بالا بر می‌گرده.» هنوز کلامش تمام نشده بود که وسط حرف‌هایش پریدم و گفتم چقدر مثل معلم دینی‌ها حرف می‌زنی که بلافاصله گفت: «مگر نمی‌دونستی معارف درس می‌دادم. من حدود سه سال کارم این بود و در کلاس‌های آموزش کنکور معرف و بینش اسلامی ‌تدریس می‌کردم.»
**************
آیا می‌دانستید که سید جواد ‌هاشمی ‌از 17 سالگی معلم بوده و دینی و قرآن درس می‌داده است
همه از سر و کولم بالا می‌رفتند
سید جواد‌هاشمی ‌را حتما خیلی خوب می‌شناسید، همان بازیگری همیشه مثبت که چهره‌اش پر است از مهربانی، حالا بدانید که او روزگاری معلم بوده و حتی یک‌بار هم این مهربانی‌ها را کنار گذاشته و شاگردش را کتک زده. اما این نتبیه باعث شده تا او بتواند دوست خوبی برای دانش‌آموزش شود و برای همیشه تنبیه را کنار بگذارد. سید جواد جالب است بدانید زمانی که فقط 17سال داشت وارد آموزش و پروش شد و به قول خودش آن زمان هنوز هم یک مو در صورتش در نیامده بود: «همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ‌من فعالیت ام را در انجمن اسلامی ‌دانش‌آموزان شروع کردم. یک معلم تربیتی داشتیم که تمام امور مدرسه را به من سپرد. سر صف برای بچه‌ها صحبت می‌کردم و از همان جا هم خوب حرف زدن را یاد گرفتم. یک روز آقای جواهریپور که بعدها مدیر کل آموزش و پرورش تهران شد به مدرسه آمد و سخنرانی من برای بچه‌ها را دید. همان جا به من گفت تو همین الان هم می‌توانی معلم شوی و این اتفاق افتاد.»
او به عنوان معلم دینی و قران از همان سال در مدرسه «وحدت» واقع در محله شاهژور کارش را شروع کرد: «اولین بار که به مدرسه رفتم پسر تقریبا درشت هیکلی کنارم آمد و گفت: «خیلی گنده ای، کلاس ما می‌آیی؟ همه گنده‌ها کلاس ما هستند». رفتم ابلاغم را به مدیر نشان دادم. مدیر به من گفت: «واقعا میخواهی تدریس کنی؟ خیلی کوچکی!» حتی مدیر به منطقه زنگ زد و گفت حداقل کسی را بفرستید که یک قد و قواره‌ای داشته باشد(خنده).»
کلاس‌های جواد‌هاشمی ‌اینطور که خودش تعریف می‌کند از آن کلاس‌هایی است که بچه‌ها نه تنها خسته نمی‌شدند بلکه کلی با معلم و کلاسشان هم حال می‌کردند: «بچه‌ها با من خیلی رفیق بودند، آن‌قدر که وقتی جبهه رفتم همه گریه می‌کردند و وقتی برمی‌گشتم همه از سر و کولم بالا می‌رفتند. از کلاس لذت می‌بردند. شاید چون کلاس درس را نمایشی می‌کردم.»
شاید تصور کنید که او چون معلمی ‌باحال بوده، هیچ وقت دست روی کسی بلند نکرده، اما انگار آنطوریکه خودش می‌گوید یکبار این اتفاق افتاده: «یک بار بیشتر شاگردی را تنبیه نکردم که هنوز هم از خودم که این کار را کردم، ناراحتم. همان سال‌های اول تدریس در همان کلاس زیر زمینی که دینی یاد می‌دادم. آن کلاس در زیر زمین بود و از بالا یک سوراخ داشت که می‌شد پایین را دید و همه چیز را زیر نظر داشت. به بچه‌ها گفته بودم در درس دینی تقلب نکنید، هرکس تقلب کند خودش می‌داند و خدای خودش. از کلاس بیرون رفتم و از آن سوراخ بچه‌ها را زیر نظر داشتم. یکی از بچه‌ها تقلب کرد رفتم و یک سیلی زیر گوشش زدم. به من گفت: «آقا معلم از کجا فهمیدید که من تقلب کردم؟!» گفتم: «به من الهام شد». اما بعد از این کارم خیلی ناراحت شدم. از او غذرخواهی کردم و گفتم: «کار تو بد بود اما کار من بدتر بود!» اسم آن پسر شهرام لک بود از اینکه یک معلم از او معذرت خواهی کرده تاثیر گرفت و بچه بسیار خوبی شد. حتی بعدها با من به جبهه آمد.»
سید جواد جز معلم‌هایی است که با شاگردانش هنوز در ارتباط است: «با خیلی از شاگردانم در تماسم. بعضی از آنها 35-40 ساله هستند. که تفاوت سنی چندانی با من نداشتند. چون من در کانون حر برای بزرگسالان هم تدریس می‌کردم. مثلا من 20 ساله بودم که شاگرد 18 ساله داشته ام. شاگردان هنری هم تربیت کرده ام مثل علی لهراسبی، علی سلیمانی یا امیرحسین مدرس.»
***************
محمد رضا شریفی نیا سال‌ها معلم کلاس اول دبستان بوده
به کلاس اولی‌ها دیکته سال ششم می‌گفتم
محمدرضا شریفی‌نیا را در حال تدریس به کودکان دبستانی تصور کنید، به نظر می‌رسد خیلی خوب بتواند این کار را بکند، اما اینکه چطور بتواند آنها را با خود همراه کند هم باید ماجرایی داشته باشد. این بازیگر امروزی یا همان آچار فرانسه سینمای ایران روزی معلم خوبی بوده، آنقدر که توانسته مدرسه‌ای که در آن تدریس می‌کرده را با آموزش خاصی که می‌داده نمونه کند: «سال آخر دبیرستان بودم و نزدیک به گرفتن دیپلم که از طرف همان مدارس ملی که در آنجا درس می‌خواندم، دعوت به تدریس شدم. من هم رفتم و زیر نظر مرحوم نیرزاده معلم کلاس اول دبستان شدم. سبک خیلی خاصی را در تدریس پایه ریزی کرده بودم که با نمایش درس می‌دادم. خیلی هم سر و صدا کرد و جزو مدارس نمونه کشور شدیم. هر سال، کنکوری برای کلاس اول برگزار می‌شد، که تعداد زیادی آدم می‌آمدند و ما مجبور بودیم از بین آنها 40 نفر را انتخاب کنیم. نوع ارتباط و تربیتی که با بچه‌ها داشتیم فوق العاده بود.»
شریفی نیا از آن سال‌هایی که به بچه‌های کلاس اولی درس می‌داده با خوبی یاد می‌کند و با قاطعیت می‌گوید که بهترین روش آموزشی را برای شاگردهایش به کار می‌گرفته: «فکر می‌کنم خیلی تخصصی آموزش می‌دادم. شاید بر هیچ یک از کارهایی که کردم صحه نگذارم بجز آموزشی که به کلاس اولی‌ها می‌دادم. مطمئنم که بهترین شیوه آموزشی را برای کلاس اولی‌ها داشتم. به بچه‌ها دیکته سال ششم می‌گفتم و امتحان نهایی از آنها می‌گرفتم. و حق هم نداشتند از 20 کمتر بگیرند، چون می‌گفتم من درسم را داده ام، شما هم که آدم‌های کم هوشی نیستید پس نباید اشتباه کنید، کسی هم که قرار بود تنبیه شود، تنبیه‌اش این بود که مشق ننویسد، نه اینکه جریمه شود. یعنی اگر خلافی می‌کرد جریمه‌اش این بود که با سواد نشود.»
اما این همه روش منحصر به فرد شریفی نیا برای آموزش کلاس اولی‌ها نبوده: «ما قصه‌‌ای داشتیم پسری به نام «اکبر» که از روستا به شهر می‌آید و با آدم‌ها برخورد می‌کند. در طول سال این قصه را تعریف می‌کردیم و هر دفعه درس‌مان (حروف الفبا، ریاضی، علوم اجتماعی، تعلیمات اخلاق، قرآن) را یک جوری به داستان ربط می‌دادیم. مثلا یک روز با لباس محلی و یک طبق بر روی سر که پر بود از لبو وارد کلاس می‌شدم و شعر می‌خواندم و به آنها «لام» درس می‌دادم و ریاضیات و درس اخلاق را هم در آن می‌گنجاندم. کلاس‌های من هم به شکل دایره برگزار می‌شد یعنی همه دور هم می‌نشستیم و یکدیگر را می‌دیدیم و نمایش اجرا می‌کردیم. هر کدام به نحوی در ماجرا شریک می‌شدند.»
او هم مثل خیلی از معلم‌ها همچنان با شاگردهای قدیمی‌اش در ارتباط است: «از شاگردهایم هم چنان خبر دارم. بچه‌های آن دوران دور هم جمع می‌شوند و می‌آیند و همدیگر را می‌‌بینیم. همه‌شان تحصیل کرده‌اند و آدم‌های موفقی در کارشان شده‌اند. از همان دورانی که درمدرسه با بچه‌ها بودیم استفاده کردیم و با توجه به نیاز کودکان شروع به نوشتن کتاب کردم. کتاب‌هایی که می‌نوشتم را برای آنها می‌خواندم و نظراتشان را می‌پرسیدم، تکمیل‌اش می‌کردم و بعد چاپش می‌کردم.»
*****************
زهرا سعیدی یکی از بازیگرانی است که به مدت 22 سال دبیر بوده و زبان انگلیسی تدریس می‌کرده
از بچگی معلم بودم!
مدتی پیش او را در سریال حضرت یوسف دیدید، عمه‌ای که یوسف را بزرگ می‌کرد و نگران او بود. زهرا سعیدی بازیگری است که شاید کمتر کسی بداند او سال‌های بسیاری به شغل دبیری مشغول بوده. اتفاقی که از کودکی همراهش بوده و آن را ادامه داده است. تا آنجا که از علاقه‌اش به بازیگری گذشته. با این هنرمند به مناسبت روز معلم خاطرات دوران دبیریش را ورق زدیم.
چطور شد که شغل دبیری را انتخاب کردید؟
(خنده) حقیقت به خاطر دل مادرم! (خنده) ایشان دوست داشتند که من معلم شوم به خاطر همین بازیگری را مدتی کنار گذاشتم و دنبال رشته‌ دیگری رفتم که در نهایت معلم شدم.
پس در حین بازیگری آن را کنار گذاشتید و دبیر شدید؟
بله
برای چه مقطعی تدریس می‌کردید؟
دبیرستان
چه درسی؟
زبان انگلیسی
یعنی تحصیلات آکادمیک آن را داشتید؟
بله من در دانشگاه شیراز درس خواندم
با توجه به اینکه دبیر آموزش و پرورش شدن سخت است، برای شما چطور آن مدرسه‌ای که می‌خواستید پیشنهاد شد؟
من در دانشگاه رشته زبان انگلیسی قبول شدم، ابتدا به عنوان دانشجو برای کلاس‌های دوره راهنمایی تدریس می‌کردم بعد مدرکم را گرفتم و آن دوره تدریس جز سابقه من محسوب شد، اتفاقا آموزش و پرورش خیلی استقبال می‌کرد و مثل الان نبود، تشویق می‌کردند، کمک هزینه می‌دادند و راحت استخدام می‌شدیم.
چه سالی استخدام شدید؟
من ورودی 56 بودم و از همان زمان جز سابقه خدمتم حساب شد.
آن زمان چه مدت بود که کار بازیگری را شروع کرده بودید؟
بعد از گرفتن دیپلم به صورت قراردادی در اداره فرهنگ و هنر استان فارس استخدام شده بودم و قراردادی کار می‌کردم.
در همان جا هم تدریس کردید یا اینکه برای این کار به تهران آمدید؟
هم فارس و هم تهران
نام مدارسی که تدریس کردید را به خاطر دارید؟
دبیرستان عترت و طاهرین.
کدام منطقه؟
عترت منطقه 9 بود و طاهرین منطقه 11
الان وقتی به آن سالهای دبیری نگاه می‌کنید چه احساسی دارید؟
خیلی حال و هوای مدرسه را دوست داشتم و از همان دوران ابتدایی شاگرد داشتم! (خنده) بچه‌هایی که درسشان ضعیف بود را می‌آوردند که من به آنها درس یاد بدهم. این حالت معلمی ‌را از همان کودکی داشتم و همیشه کلاس تقویتی دوستانم را خودم برگزار می‌کردم و عشق به دبیری ادامه داشت، خاطرات خوبی از دوران تدریسم دارم. هم معلم پسرها بودم و هم دخترها. در مدت دانشجویی راهنمایی برای پسران تدریس می‌کردم.
با شاگردهایتان در ارتباط هستید؟
بعضی‌هایشان. آقای مهندسی هست که الان در شیراز کار می‌کند و مهندس برق و الکترونیک هست، با چند نفر از شاگردان دخترم هم در ارتباط هستم.
اینکه در زمان دانشجویی تدریس می‌کردید پس فاصله سنی کمی ‌با شاگردانتان داشتید.
خیلی کم. سال اولی که مشغول تدریس شدم و سر کلاس رفتم پسرانی شاگرد من بودند که قدشان از من بلندتر بود!
این برایتان سخت نبود؟
هیجانش را بیشتر می‌کرد.
هیجان از چه بابت؟
اینکه بتوانید در هر وضعیتی درست رفتار کنید، برنامه ریزی داشته باشید. شاگردهای اول من بچه‌های روستا بودند که برای فرار از بزرگی با سن بیشتر به مدرسه آمده بودند. برایم خیلی جالب بود کاری کنم که درس برایشان جالب شود نه اینکه برای فرار از سربازی به سراغ آن آمده باشند، می‌خواستم چیزی یاد بگیرند.
شیوه تدریس خاصی داشتید؟
- کلا آموزش زبان انگلیسی بر اساس همان روش‌هایی که در تدریس استادان آمریکایی و انگلیسی دیده می‌شود، صورت می‌گیرد. کلاس‌های شاد، فعال و... بچه‌ها باید هنگام کلاس فعال باشند و زمان بین آنها تقسیم شود. بچه‌ها هنگام کلاس من راحت بودند و گاهی از اتمام آن ناراحت می‌شدند.
چند سال تدریس کردید؟
23 سال
بعد از آن بازنشست شدید؟
بله
پیش آمد شاگردها را تنبیه کرده باشید؟
تنبیه را یادم نمی‌آید، اما تشویق تا دلتان بخواهد! از سالی اولی که معلم شدم مدادهایی بود که 2 ریال قیمت داشت و من به بچه‌هایی که موفقیت داشتند و پیشرفت می‌کردند، اینها را هدیه می‌دادم. بعضی از بچه‌ها هنوز آن مدادها را نگه داشته‌اند و به من می‌گویند.
در آن 23 سال بازی نکردید؟
نه
پیش آمد در دوره بازیگری شاگردها را به طور اتفاقی ببینید و بشناسید؟
می‌دیدم‌شان اما آنها من را می‌شناسند و آشنایی می‌دهند. گاهی با پدر مادرهای آنها برخورد می‌کنم که خودشان را معرفی می‌کنند که والدین چه بچه‌هایی بودند.
شغل دبیری مشکلات خودش را دارد و زحمات آنگونه که باید دیده نمی‌شود، چقدر این موضوع شما را اذیت می‌کرد؟
خیلی اما خب می‌گویند به دنیا لبخند بزن حتی اگر دنیا جوابی به تو نداد. ما در آموزش و پرورش تقریبا گمنام بودیم. بهترین معلم‌ها الزامی ‌نداشت مسئولین آنها را ببینند، کسانیکه اهل اعتراض بودند دیده می‌شدند ولی معمولا معلم‌ها عده کثیری هستند و کسی نیست زحمت آنها را ارزش واقعی بنهد و زحماتشان نادیده گرفته می‌شود.
خاطراتی از دوران تدریستان دارید؟
خاطرات که خیلی زیاد است اما در دوران دانشجویی که تدریس می‌کردم پسری بود به نام خداداد لاچینی که از عشایر فارس بود، خیلی با استعداد بود. ما در مدرسه تئاتر گذاشتیم و نقش شازده کوچولو را بازی کرد. بعدها معلم زبان انگلیسی شد و در روستایی در جهرم تدریس می‌کرد تا اینکه سیل در جهرم اتفاق افتاد و ایشان فوت کردند.
الان نقش دبیر به شما پیشنهاد می‌شود؟
بله، زیاد
بازی در نقش دبیری سخت است یا آسان؟
آسان، چون خودم هستم و مشکلی ندارم.
*****************
مهران رجبی، گرافیک درس می‌دهد؛ آن هم خیلی جدی و اساسی
پس‌گردنی هم می‌زنم
مرد خوش‌خنده و خوش‌مشرب سریال‌های مختلف، سال‌هاست دارد گرافیک درس می‌دهد. باور کردنش سخت است که مهران رجبی با شمایل معلمی ‌در کلاسی قدم بزند و نطق بچه‌ها را بکشد.
چند سال است که معلمید؟
من 18 سال سابقه تدریس دارم.
درسی که می‌دهید به درسی که در دانشگاه خواندید ربط دارد؟
فوق‌لیسانس گرافیک دانشگاه تربیت مدرس دارم و به رشته‌ام مربوط می‌شود. تدریس در هنرستان را هم خودم انتخاب کردم چون اهل کرج هستم و در آنجا رشته من زیاد مدرس نداشت. به همراه یکی دو نفر از دوستانم سعی کردیم این رشته را در هنرستان فارابی کرج پایه‌گذاری کنیم.
شاگردانتان وقتی می‌بینند معلمشان یک بازیگر معروف است چه واکنشی نشان می‌دهند؟
بچه‌ها خیلی به من لطف دارند. شانه به شانه معلمشان راه می‌روند و مرتب عکس می‌گیرند و احترام زیادی برایم قائل هستند.
شما در کلاستان جدی هستید یا دنباله‌رو شخصیتی که در فیلم‌هایتان دارید هستید و زیاد شوخی می‌کنید؟
کاملا جدی هستم چون اگر جدی نباشم نمی‌توانم کلاس را اداره کنم و اگر هم بچه‌ها نمره پایینی بیاورند بهانه خوبی است که بگویند معلممان زیاد شوخی می‌کند و درس را جدی نمی‌گیرد.
اینکه بازیگر هستید، چقدر روی حرف‌شنوی بچه‌ها تاثیر گذاشته؟
ایمان به یادگیری در بچه‌ها بیشتر می‌شود چون با یک آدم معروفی روبه‌رو هستند که هم بازیگری می‌کند هم تدریس. این خودش کلی به بچه‌ها انگیزه می‌دهد.
تا به حال شاگردانتان را تنبیه هم کرده‌اید؟
بله، بعضی اوقات پس‌گردنی می‌زنم.
شما که این روزها سرتان حسابی شلوغ است. چرا هنوز این کار را ادامه می‌دهید. مگر چی دارد؟
معلمی‌ خیلی کار سختی است و مسؤولیت اخروی زیادی دارد. اگر کم بگذارد عذاب وجدان می‌گیرد، از طرفی از لحاظ مالی هم چندان مناسب نیست.
منبع: cinemaema.com

سه عکس جالب از تدریس عادل فردوسی پورعادل فردوسی پور مجری برنامه پر طرفدار نود، در دانشگاه صنعتی شریف زبان تخصصی صنایع را تدریس می کند. ... [ادامه مطلب]
هیچ فکر کردید «سایپا» مخفف چی هست؟هیچ فکر کردید «سایپا» مخفف چی هست؟سلام عرض شددیروز از یکی ازدوستام ایمیلی دریافت کردم که حاوی مطلبی عجیب بود! راست و دروغش به عهده راوی، مضمون ایمیل ایشان این بود که:آن وقت ها دوستی کتاب آخرین سفر شاه را به من داد ، در اواخر کتاب آمده است که: دوستان اشرف پهلوی او ر ... [ادامه مطلب]
چرا پاره‌ی تن بود؟ (دخترخانوما فکر کردید تا حالا ) بسیار شده است که حدیث مشهور «فاطمهُ بضعهٌ منّی» را شنیده‌ایم. آیا تاکنون اندیشیده‌اید که چرا حضرت زهرا(علیهاالسلام) پاره ی تن پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود؟!! پرده داری نه پرده دری! اسلام بر محور حیا و پرده داری است که امری فطری و ما به الامت ... [ادامه مطلب]
از تدریس معارف محمدرضا گلزار تا کلاس‌های شیمی سروش صحت!!!همه بازیگرها و آدم معروف‌هایی که یک روز معلم بودند«درس معلم ار بود زمزمه محبتی، جمعه به مکتب آورد طفل گریز پا را» این شعر واقعا مصداق کامل این پرونده است. پرونده را حتما تا ته بخوانید کاملا متوجه این موضوع می‌شوید. البته قرار نبود ما براساس ا ... [ادامه مطلب]
روز معلم مبارک بادمعلمی هنر است , عشقی است آسمانیمعلمی هنر است , معلمی عشقی است الهی و آسمانی , تا خدا بوده و هست , معلم بوده و هست و هر روز روز معلم است .از میان روابط انسانی , آنچه والاترین است , رابطه بین معلم و شاگرد است , و بهترین نوع این رابطه را که سر شار از ادب و فروتنی است , در حکایت موسی ... [ادامه مطلب]
قصه عشق دانشجویان دانشگاه تربیت معلملذا ببرید عزیزان فایل های پیوست شدهlove-story-t.zip (1.58 مگابایت, 53 نمایش) ... [ادامه مطلب]
پیامک های تبریک گرامیداشت مقام معلم▐•*♥*•پیامک های تبریک گرامیداشت مقام معلم ▐•*♥*•▐ [. برای مشاهده لینکها در سایت عضو شوید][. برای مشاهده لینکها در سایت عضو شوید][. برای مشاهده لینکها در سایت عضو شوید][. برای مشاهده لینکها در سایت عضو شوید][. برای مشاهده لینکها در سایت عضو شوید]اگر کسی بتواند ... [ادامه مطلب]
معلم خصوصی قربانی رابطه نامشروع شد20 مهرماه 86 از کنار رودخانه جاجرود می‌گذشتند با اتومبیل مچاله شده‌ای مواجه شدند که در رودخانه افتاده و زیبایی طبیعی این منطقه را به حاشیه برده بود. تماس عده‌ای از بینندگان این ماجرا با پلیس، پای ماموران قانون را به آنجا کشاند و با باز شدن در صندوق عقب این خودرو، آ ... [ادامه مطلب]
::.. مرگ غم‌انگیز خانم معلم فداکار در مشهد *RaMa* ..::معلم فداکار به خاطر نجات جان دختر دانش‌آموز به کام مرگ تلخی فرو رفت. وقتی 80 دانش‌آموز به اردوی تفریحی در سد کارده اطراف شهر مشهد رفته بودند، یکی از آنان به داخل رودخانه سقوط کرد و سناریوی تلخی را رقم زد.روز پنجشنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال‌جاری 80 د ... [ادامه مطلب]
تصاویر کتک خوردن معلم مسن از دست شاگردانش در روسیه جنجال افرین شد[size=" تصاویر کتک خوردن معلم مسن از دست شاگردانش در روسیه جنجال افرین شد[/size]حوادث و سرگرمی - انتشار تصاویر کتک خوردن یک معلم هفتاد و سه ساله از دست شاگردان خود در روسیه بار دیگر محافل مدنی این کشور را نگران کرد.به گ ... [ادامه مطلب]
© 2014 booof.ir