صفحه اولتماس با مانقشه سایت

سخنرانی های دکتر انوشه ( روابط دختران و پسران )
آیا شما نیز دکتر انوشه را می شناسید؟ آیا تکه هایی از کلیپ های صوتی و یا تصویری ایشان را در گوشی ها دیده اید؟ این کلیپ ها که حداکثر در قطعه های ۵ دقیقه ای منتشر شده بود مورد استقبال زیادی قرار گرفت و به سرعت آقای انوشه را معروف ساخت!   

این سخنرانی به شما کمک میکند طرف مقابل را به خوبی شناخته و ارتباط بهتری ایجاد کنید 

این مجموعه شامل ۵۰۰ دقیقه نکات ریز یک زندگی هست زندگی که اگر شما با بی تجربگی آغاز کنید با مشکلات زیادی بخورد خواهید کرد
http://zibashop.netforoosh.com/product/%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B4%D9%87-%28%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%BE%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%86%29-21.html

مراسم چهارشنبه سوری برای تازه عروس


توجه : مطالب زیر از سایت های مختلف گرد آوری شده است و صرفا جهت جستجو گر اتوماتیک سایت نمایش داده میشود در صورتی که مطلب غیر اخلاقی یا خلاف قوانین کشور مشاهده نمودید لطفا از طریق این صفحه به ما اطلاع دهید
توجه : مالک این سایت و خود این سایت هیچگونه ارتباطی با مطالب جستجو شده از سایت های مختلف ندارد و هیچگونه مسئولیتی را نمیپذیرد تمام مطالب این سایت به صورت خودکار و با استفاده از ربات های جستجوگر مانند گوگل در این سایت درج میشوند
توجه : این سایت در ساماندهی سایت های اینترنتی ثبت شده است و آدرس و مشخصات حاصب آن در آن موجود است
توجه: این سایت یک سایت جستجوگر مطالب است و مطالب به صورت خودکار از وبسایت های فارسی بازنشر میشوند.
توجه: این سایت به صورت اتوماتیک کلمات رکیک و غیر اخلاقی و محصولات غیر مجاز را فیلتر میکند ولی اگر برنامه نتواند آنها را فیلتر کند آنهارا نمایش نمیدهد از این رو از شما پوزش میطلبیم
Icon2yy مراسم چهارشنبه سوری در آذربایجان غربی
آتل باتل چارشنبه

جام جم آنلاین: سرزمین آذربایجان با داشتن تنوع فرهنگی کم نظیر در غرب سرزمین ماد باستان قرار دارد. مادها که از بازماندگان سومر و ایلام بودند با اتحاد بین خود حکومتی بسیار مقتدر و متمدن بوجود آوردند.
آداب و مراسم گوناگونی را پایه گذاری کردند که اکثر این مراسم در طول چند هزار سال سینه به سینه حفظ شده و امروزه به مردمان منطقه به یادگار گذاشته شده است.با نگاهی گذرا به فرهنگ غنی آذربایجان به وضوح قابل مشاهده است که تقریباً برای تمامی ایام و فصول سال مراسم گوناگونی در این سرزمین وجود دارد.
برای شناخت اینگونه اعیاد و مناسبت‌ها علاوه بر میراث مکتوب مانند کتاب باستانی «ده ده قورقورد» فولکولور یا همان فرهنگ شفاهی آذربایجان کمک شایانی می‌کند.
یکی از این میراث ماندگار این خطه آیین های مربوط به چهارشنبه های آخر ماه سال (اسفند ماه) است که مقدمه ای برای استقبال از نوروز می‌باشد.
فلسفه چهارشنبه سوری
دکتر «ریبن» در رساله تحقیقی خود آورده است،در دوران چهارم زمین شناسی،چهار دوره عصر یخبندان بزرگ در کره زمین بوجود آمده که در منطقه آذربایجان از قطب شمال تا قفقاز پیش روی داشته که آخرین دوره یخبندان حدود 12هزار سال پیش پایان یافته است.در این دوران هوا بسیار سرد و وحشتناک بود که باعث تلف شدن انسانهای زیادی شد.
در دوران یخبندان با فرا رسیدن بهار که از سردی هوا کاسته می شد مردم با روشن کردن آتش در هر چهارشنبه اسفند ماه پیشاپیش به استقبال بهار رفته و به پایکوبی در طبیعت می پرداختند.
به اعتقاد قدما،عدد چهار اصل و ریشه طبیعت جاودانه است،لذا اولین چهارشنبه را منسوب به باد می دانستند و اعتقاد داشتند در آن روز باد خواهد وزید،دومین چهارشنبه منسوب به خاک،سومین آتش و چهارمین آب بود که در این زمان از یخ بستن خاک کاسته می‌شد و زمین نفس می‌کشید.
این چهارشنبه ها بین عموم مردم با نامهای موشتلقچی (خبرچی) کوله (کوتاه) قره (سیاه) و قزیل (چهارشنبه طلایی) نامیده می شوند که امروزه نیز به این نام ها معروف هستند.
با فرا رسیدن ماه اسفند تکم گردان ها برای نوید دادن نوروز با پوشیدن لباس سنتی و به دست گرفتن سینی بزرگ که حاوی سیب،حنا،شمع،نبات،سبزه،آجی ل و سکه است در کوچه و محله ها می چرخیدند و اشعاری را در رابطه با نوروز می‌خواندند و با اجرای رقص محلی شادی را به مردم به ارمغان می آوردند و مردم نیز هدایایی به آنها می‌دادند.
تکم گردان‌ها شخصیت هایی هستند که در تمامی مراسم و اعیاد حضور دارند و به تناسب اعیاد مختلف در محله ها گشته و شعرهای مختلفی را می خواندند. تکم گردان به تناسب اعیاد خصوصا میلاد حضرت امیرالمومنین و نیز در زمان خشکسالی می خواندند و با تکرار جمله (قود قودا یا غیش ور) از خداوند طلب باران می کردند به اعتقاد سومریان،قودقودا ، خداوند باران است و کلمه قود قودا بازمانده از زبان سومری است. (زبان سومریان نیز التصاقی بوده و در واقع ریشه زبان ترکی امروزی می‌باشد) که امروزه این مراسم در آذربایجان به «چمچه گلین» معروف است اما اساس کار تکم گردان در روزهای نوروز و چیره گی روز بر تاریکی است.
در هر چهارشنبه اسفند ماه مراسم ویژه ای اجرا می شد که مفصل ترین آنها مربوط به چهارشنبه آخر سال بوده است در چهارشنبه آخر سال مردم با روشن کردن آتش در کوچه و محله ها شادی وسرور می کردند و دختران دم بخت با پریدن از روی آتش اشعاری را از قبیل (آتل باتل چارشنبه ، بختم آچل چارشنبه...) می خواندند،به اعتقاد آنان آتش پلیدی ها و مرضها را از بین می‌برد و شیطان را دور می کرد،پسران جوان دم بخت نیز به پشت بام ها رفته و شال کمر خود را از پشت بام ها به پایین آویزان کرده و صاحبخانه نیز به عنوان تبرک تنقلات و هدایایی به شال آنان می بستند اما وقتی پسری خاطر خواه دختری بود تنقلات آن خانه را رد می کرد تا اینکه سیب سرخی از طرف خانواده دختر هدیه بگیرد.گرفتن سیب سرخ نشانه رضایت آنان به این وصلت بود که فرد مورد نظر را نیز از روی شال کمرش شناسایی می‌کردند.
بایرام گونی گجه قوشی اوخوردی .... آداخلی قیز بیگ جورابین توخوردی ... هر کس شالین بیر باجادان سوخوردی .... آی نه گوزل قایدادیر شال سالاماق .... بیگ شالینا بایراملیقین باغلاماق... شال ایستدیم منده ایوده آغلادیم...بیر شال آلیب تز بیلیمه باغلادیم ...غلام گیله قاچیب شالی سالادیم...فاطما خالا منه جوراب باغلادی...خان ننمی یادا سالیب آغلادی. (شهریار)
یکی دیگر از مراسم در چهارشنبه سوری فرستادن خنچه ای از هدایا به همراه نقل وشیرینی و آیینه برای تازه عروس ها است.

© 2014 booof.ir