دبیرکل ناتو طی یک مصاحبه اظهار داشت: ناتو هیچ تصمیمی برای دخالت نظامی در سوریه ندارد و به دنبال یک راه‌حل صلح‌آمیز و سیاسی برای بحران سوریه است.
 
به گزارش ایسنا آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو طی مصاحبه با خبرگزاری شینهوا اظهار داشت: بر خلاف لیبی که برای حمله به آن حکم روشن سازمان ملل وجود داشت، برای سوریه هیچ درخواست بین‌المللی و منطقه‌ای از ناتو برای حمله به این کشور نشده است و حتی گروه‌های مخالف مسلح در سوریه از درخواست برای دخالت نیروهای بین‌المللی اجتناب کرده‌اند.
 
راسموسن اظهار داشت: به نظر من بهترین راه برای حل بحران سوریه طرح کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب و یافتن راه حل سیاسی است.
 
راسموسن در حالی این اظهارات را بیان داشت که امروز (شنبه) در ژنو کنفرانس بین‌المللی درباره بحران سوریه برگزار می‌شود.
 
در این نشست پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و همچنین کشورهای عراق، کویت، قطر و ترکیه شرکت دارند.
 
دبیرکل ناتو ابراز امیدواری کرد که چین نقش مهمتری در پایان یافتن درگیری‌ها در سوریه ایفا کند و از چین خواست به منظور توقف خشونت‌ها به دمشق فشار آورد.
 
راسموسن درباره روابط ناتو و چین اظهارداشت: قدم‌های مثبت در راستای تقویت گفت‌وگوها میان چین و ناتو برداشته شده است.
 
وی در سخنان خود به همکاری‌های نظامی و افزایش تماس‌های سیاسی میان دو طرف اشاره کرد.
 
راسموسن با اشاره به این موضوع که ناتو هم‌اکنون روابطی ویژه با چهار عضو از بین پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل برقرار کرده، خاطرنشان کرد: این امر برای ناتو بسیار طبیعی است که به دنبال گفت‌وگوهای سازنده‌تر با چین باشد و من امیدوارم در سال‌های آتی روابط دو طرف بیشتر توسعه یابد.
 
راسموسن گفت: به رغم افزایش تمرکز ارتش آمریکا بر منطقه آسیا - پاسیفیک، ناتو هیچ برنامه‌ای برای حضور دائمی نظامی در این منطقه ندارد.
 
دبیرکل ناتو ادامه داد: ناتو قصد دارد با شریکان خود در منطقه مانند استرالیا، نیوزلند، ژاپن و کره جنوبی تعامل کند.
 
وی افزود: من معتقدم افزایش اهمیت سیاسی و اقتصادی آسیا - پاسیفیک این امر را ضروری کرده که تعامل بیشتر با شرکای ناتو در این منطقه و با هدف اطمینان یافتن از صلح و ثبات صورت گیرد.
 
راسموسن همچنین درباره افغانستان تاکید کرد: برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان تا پایان سال 2014 همچنان به قوت خود باقی است و هم‌اکنون نیروهای افغان کنترل بخش عظیمی از مناطق افغانستان را بر عهده گرفتند.
 
وی افزود: همچنان در افغانستان چالش‌های امنیتی وجود دارد اما در مناطقی که نیروهای افغان مسئولیت را عهده‌دار شده‌اند ما شاهد پیشرفت‌های روشن و واضح بوده‌ایم.
 
راسموسن تاکید کرد: برنامه انتقال کنترل امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان تا پایان سال 2014 عملیاتی خواهد شد و پس از آن نیروهای خارجی تنها مسئولیت آموزش نیروهای امنیتی افغان و حمایت از آن‌ها را عهده‌دار خواهند بود.
 
راسموسن از تعامل کشورهای منطقه از جمله چین درباره افغانستان استقبال کرد و گفت: چین می‌تواند در توسعه اقتصادی افغانستان مشارکت کند و نقش سیاسی را در تسهیل یک روند که در آن همسایگان افغانستان از جمله پاکستان به طور مثبت در یافتن یک راه حل برای مناقشات در افغانستان حضور داشته باشند،‌ ایفا کند.
 
دبیرکل ناتو درباره سازمان همکاری‌های شانگهای که نشست آن در اوایل ماه ژوئن در پکن برگزار شد، گفت: نهادهایی که برای همکاری تشکیل می‌شوند بسیار مثبت هستند و این مساله بسیار مهم است که کشورهای مختلف در یک چارچوب بین‌المللی و منطقه‌ای مانند سازمان همکاری‌های شانگهای با یکدیگر همکاری می‌کنند.
 
وی افزود: ناتو با اعضای این سازمان همکاری،‌ شراکت و گفت‌وگو دارد و ما تلاش خود برای ارتقای شراکت و گفت‌وگوی دو جانبه با اعضای این سازمان را افزایش می‌دهیم.
 
دبیرکل ناتو درباره روابط ناتو با روسیه اظهار داشت: پس از نشست ناتو و روسیه در لیسبون دو طرف بر سر شراکت استراتژیک واقعی توافق کردند. در بسیاری از حوزه‌های همکاری ما شاهد پیشرفت بوده‌ایم از جمله در حوزه همکاری در افغانستان، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با تروریست و مبارزه با دزدی دریایی.
 
راسموسن پذیرفت که به رغم دستاوردهای موجود در روابط روسیه و ناتو همچنان اختلافاتی بر سر سپر دفاع موشکی در اروپا میان دو طرف وجود دارد.
 
راسموسن گفت: ما گفت‌وگوهای خود با روسیه را ادامه می‌دهیم و من قویا معتقدم که توسعه یک شراکت استراتژیک واقعی میان روسیه و ناتو در راستای منافع دو طرف است.
 
دبیرکل ناتو شرایط کلی امنیتی جهان را یک "تصویر درهم ریخته" توصیف کرد و گفت: در برخی از حوزه‌های شاهد پیشرفت بوده‌ایم و در برخی دیگر از مناطق موانعی وجود دارد.
 
وی تروریسم بین‌المللی،‌ دزدی دریایی و امنیت سایبری را سه چالش اصلی امنیتی دانست و افزایش تعاملات و شراکت‌ها را در جهان برای مبارزه با این تهدیدات خواستار شد.


تاريخ : | | نویسنده : booof |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.