یک روان‌شناس گفت: یک موسیقی مطلوب می‌تواند درد یک بیمار را نسبت به زخم‌هایش از طریق حواس‌پرتی وی نسبت به محل درد التیام ببخشد.

"فیروزه حکیمی‌فرد"، در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: موسیقی یک زبان بین‌المللی محسوب می‌شود که بدون واسطه و تغییر در ذهن انسان‌ها تأثیر می‌‌گذارد و با گوناگونی خاص آن در کشورهای مختلف مرهمی برای دردها و شادی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد که دوره زمانی استفاده آن به زمان‎های ارسطو و افلاطون باز می‌گردد.

وی تصریح کرد: خاصیت موسیقی در تأثیرگذاری به سیستم‌های حس حرکتی، ترشح غدد، هوشیاری‌ها، شناخت و تقویت حرکت انسان خصوصاً در دوران کودکی و تقویت زبان‌آموزی به اثبات رسیده است و نیز موسیقی درمانی حتی برای اختلافات رفتاری کودکان عقب‌مانده ذهنی به کار می‌رود که نتیجه آن افزایش اعتماد به نفس و کنترل پرخاش‌گری بوده و تفاوت بین آن‌ها دو گروه هم مشکل عقب‌مانده ذهنی که در یکی از گروه‌ها از موسیقی درمانی و در گروهی دیگر هیچ نوع موسیقی درمانی استفاده نشده، به وضوح دیده می‌شود.

این روان‌شناس با بیان اینکه از وسیله‌های ساده چون چوب‌های ساده، دایره‌های رنگی برای کودکان جهت موسیقی درمانی استفاده می‌شود، یادآور شد: شنیدن موسیقی کلاسیک موجب کاهش اضطراب و افزایش تحمی شده و با ایجاد ارتعاشات خاصی در سلول‌های عصبی، احساس و انگیزه را به صورت چشم‌گیری تقویت می‌کند، چرا که دانشمندان بزرگی چون فارابی در کتاب‌الکویر و ابوعلی‌سینا در کتاب شفای خود به تأثیر نوا در موسیقی درمانی صراحتاً اشاره کرده‌اند.

وی اظهار کرد: در فرهنگ ایرانی اصالت در هر قسمتی از فرهنگ آن به خصوص در موسیقی و نحوه انتخاب و استفاده آن دیده می‌شود، چرا که به عنوان مثال در روان‌شناسی واژه شیدا را که به مغنای سرخوش و نشاط بیش از حد معنی می‌کنند برای افراد افسرده مناسب است که این تم‌ها باعث کاهش ترشح برخی ترکیبات شیمیایی در مغز در تسکین فرد نیست مشکل موجود مؤثر است.

حکیمی‌فرد با بیان اینکه تم‌های غم‌انگیز در حالت ملایم در ایام سوگواری تحمل غم را آسان می‌سازند تأکید کرد: استفاده بیش از حد از تم‌ها نیز باعث کاهش انرژی و ایجاد رخوت در فرد می‌شود و به همان کد واکنش شدید و فوری که با واکنش‌های فیزیولوژیک همراه است در قشر جوان امروز به دلیل افزایش تحرک بدنی بسیار مورد استقبل قرار گرفته‌اند.

وی ابراز کرد: نوعی دیگر از تم‌ها وجود دارند که نشاط توأم با آرامش در انسان منتقل می‌کنند این تم‌ها با ایجاد ارتباط روحی و سرزندگی، قدرت‌ کار و فعالیت را در افراد افزایش می‌دهند و نوع دیگری نیز ملایم و آرامش‌بخش بوده و با یکنواختی و ریتم ملایم باعث بروز آرامش در اعصاب و روان می‌شوند.

حکیمی‌فرد با بیان اینکه موسیقی به عنوان غذای روح نیز باید همچون غذای بین با مقداری معین و در زمانی خاص مورد استفاده قرار گیرد، خاطرنشان کرد: نباید هر نوع موسیقی را گوش کنیم گاهی سکوت بهترین وسیله آرامش است و گاهی نیز نوای موجود در طبیعت همچون صدای پرندگان، دریا، ساحل و آبشار انسان را در حالت آرامش واقعی حفظ می‌کنند این امر از لطف‌های خداوند به انسان محسوب می‌شود.تاريخ : | | نویسنده : booof |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.