يك متخصص پوست و مو گفت: استفاده از خميردندان نه تنها كمكي به ترميم سوختگي نمي‌كند، بلكه گاهي اوقات باعث آلرژي و ايجاد مشكلات بيشتر مي‌شود.

دكتر سيد مسعود داوودي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي بقية‌الله در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: اولين كاري كه هنگام سوختگي بايد انجام شود سرد نگه داشتن موضع با استفاده از آب خنك و كيسه يخ است.

وي ادامه داد: پس از اينكه موضع سوختگي خنك شد بايد از پمادهايي كه پزشكان توصيه مي‌كنند، استفاده شود. اين پمادها حاوي موادي هستند كه علاوه بر اينكه به بازسازي سلول‌هاي مرده ناشي از سوختگي كمك كرده پوست را نسبت به عوامل محيطي محافظت مي‌كنند.

داوودي با بيان اينكه منشا اين پمادها بيشتر گياهي است، افزود: اين پمادها علاوه بر مواد ضد ميكروب حاوي زينك اكسايد هم هستند كه خاصيت محافظت از پوست دارد.

اين متخصص پوست و مو با بيان اينكه تنها به سوختگي‌هايي، سوختگي سطحي مي‌گويند كه تنها علامت آن قرمزي و سرخ شدن باشد، افزود: اگر سوختگي منجر به تاول، شكاف، پارگي و ترشح شود سطحي نيست.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي بقية‌الله با بيان اينكه در سوختگي‌هاي خفيف استفاده از پماد كفايت مي‌كند، افزود: معمولا اين سوختگي‌ها از خود جايي باقي نمي‌گذارند اما در مورد كساني كه سوختگي‌شان وسيع‌تر است، درمان با خوردن داروهاي خوراكي مثل ويتامين‌هاي C و E صورت مي‌گيرد كه در دوران اوج سوختگي به بهبود سوختگي كمك مي‌كند.

وي ادامه داد: ممكن است هنگام سوختگي‌هاي سطحي در بعضي از افرادي كه پوست ايده‌آلي ندارند و جاي زخم در بدنشان دير خوب مي‌شود نيز از داروهاي خوراكي استفاده شود.

داوودي در ادامه تاكيد كرد: در دوران حاد سوختگي بايد از عوامل آسيب‌رسان مثل حرارت، سرما و آفتاب پرهيز كرد.

به گفته وي، معمولا هنگام سوختگي‌هاي سطحي نيازي به پانسمان نيست و تنها در سوختگي‌هاي عميق كه زخم ايجاد مي‌شود يا لايه‌اي از پوست از بين مي‌رود از پانسمان استفاده مي‌شود.

اين متخصص پوست و مو اظهار كرد: اگر سوختگي را از نظر درجه مقايسه كنيم تفاوتي ميان سوختگي با مواد مختلف نيست اما اگر سوختگي‌هاي مختلف را از نظر عوامل آسيب‌رسان بررسي كنيم سوختگي با بخار شديدتر از آب جوش است زيرا حرارت بخار بيشتر است. همچنين روغن به خاطر قوامي كه دارد سوختگي‌هاي شديدي را ايجاد كرده كه برخلاف سوختگي‌هاي ديگر با آب سرد حرارت خود را از دست نمي‌دهد.

وي در خصوص درمان طي سوختگي،‌ اظهار كرد: در سوختگي‌هاي عميق كه ممكن است جاي سوختگي باقي بماند درمان مرحله به مرحله است. مثلا اگر متوجه شويم بدن بيمار گوشت اضافي مي‌سازد درمان‌هاي پيشگيرانه را انجام مي‌دهيم اما اگر ببينيم كه پيشگيري‌ها نتيجه ندارد اقدامات اضافه‌اي مانند تزريق يا ليزر را انجام مي‌دهيم.

داوودي با بيان اينكه سوختگي‌هاي آفتاب حتي اگر جايي از خود باقي نگذارند، ممكن است در آينده باعث سرطان شوند، افزود: چون سوختگي با نور خورشيد همراه با دريافت اشعه ماوراء بنفش است در بلندمدت مشكلات فراواني را براي فرد به وجود مي‌آورد. سوختگي با نور دستگاه‌هاي سولاريوم نيز منجر به سرطان پوست خواهد شد.تاريخ : | | نویسنده : booof |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.