معاون پارلمانی وزارت علوم به تشریح جزییات پرونده بورسیه 3 هزار دانشجو در دولت قبل و رویکرد این وزارتخانه برای تعیین تکلیف آن ها پرداخت.

سعدالله نصیری قیداری در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به ابهامات مطروحه در پرونده بورسیه سه هزار  دانشجو در دولت قبل گفت: در پی سوالی که عده ای نمایندگان مجلس پرسیده بودند، کمیسیون آموزش و تحقیقات  از وزیر و معاون ایشان، دکتر صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان دعوت کرد تا در کمیسیون در این خصوص توضیحاتی داده شود.

معاون پارلمانی وزیر علوم، تحقیقات در ادامه این مطلب افزود:  به این دلیل که در آن روز آقای وزیر در جایی دعوت بود، جلسه با حضور بنده و دکتر صدیقی تشکیل و توضیحات مستندی از جانب ریاست امور سازمان دانشجویان در اختیار نمایندگان محترم گذاشتند که در واقع بحث این بود که 3002 نفر دانشجو بورسیه شدند که بخشی از آن ها مربیان دانشگاه، بخشی پذیرفته شدگان از طریق آیین نامه ایثارگران و بخشی نیز بورسیه های خارج که تبدیل به داخل کرده اند هستند.

نصیری قیداری هم چنین تصریح کرد: بخشی از این افراد  بورسیه شده توانسته اند بر اساس قوانین و مقررات از دانشگاه ها حکم جایابی بیاورند و حکم بورس آن ها صادر شود و کار بخشی از آن ها نیز در جریان است که بتوانند جایابی از هر دانشگاهی بیاورند تا حکم بورس آن ها صادر شود.

معاون وزیر علوم با بیان این که همه این دانشجویان در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند اما بخشی از این افراد حکم بورس آن ها صادر نشده است، گفت: دلیل این امر نیز این است که روند بورس شدن در داخل کشور طبق شیوه نامه ای که در وزارت علوم تصویب شده بوده ، به این شرح است که دانشجو باید ابتدا از محلی جایابی آورده- به این معنی که دانشگاه مذکور حاضر به اعلام نیاز مبنی بر پذیرش وی باشد- و بعد حکم بورس صادر می شود.

این مقام مسئول در وزارت علوم و تحقیقات تصریح کرد: وزارت علوم بر اساس تصمیماتی که در گذشته صورت گرفته کار این دانشجویان را پیگیری می کند یعنی هیچ چیزی هنوز تغییر یا ملغی نشده است و ما در وزارت علوم بر اساس تصمیمات گذشته پایبند هستیم که کار پیش بروند.

تعیین تکلیف مربیان دانشگاه ها و پذیرفته شدگان قانون ایثارگران / بورسیه های خارج تبدیل به داخل باید حکم جایابی ارائه دهند


نصیری قیداری در تشریح وضعیت تعیین تکلیف این 3002 نفر دانشجوی بورسیه گفت:  933 نفر از این افراد مربیان دانشگاه ها هستند که این افراد جایابی شده اند و تکلیف آن ها نیز روشن است و هیچ مشکلی نخواهند داشت چرا که این افراد مربی هستند و جایابی آن ها نیز صورت گرفته است.

وی هم چنین افزود: 185 نفر از این افراد هم از طریق آیین نامه ایثارگران ادامه تحصیل می ئهند که تکلیف استخدامی این افراد نیز روشن است.

 933 نفر از این افراد مربیان دانشگاه ها هستند که این افراد جایابی شده اند و تکلیف آن ها نیز روشن است و 185 نفر از این افراد هم از طریق آیین نامه ایثارگران ادامه تحصیل می دهند که تکلیف استخدامی این افراد نیز روشن است.

معاون پارلمانی وزیر علوم درباره بورسیه های خارج که تبدیل به بورسیه داخل کرده اند، گفت: در نهایت حدود  1 هزار و 184 نفر باقی می مانند که این افراد بورسیه هایی بودند که به خارج بورس شدند و بعد تبدیل به داخل کردند  و این افراد در حال حاضر همگی مشغول به تحصیل هستند و شهریه های آنان را نیز معاونت دانشجویی به دانشگاه هایی که تحصیل می کنند پرداخت می کنند.

وی ادامه داد: در واقع یک سوم کل این دانشجویان اعضای هیئت علمی هستند و تکلیف جایابی آن ها نیز روشن است و از 1 هزار و 184 نفر باقی نیز باز حدود یک سوم حکم بورس آن ها خورده است چرا که جایابی آن ها مشخص شده است و برای دو سوم باقی نیز همکاری لازم از جانب وزارت علوم صورت می گیرد .

نصیری قیداری درباره موارد تخلف در این پرونده  تاکید کرد: با همه این موارد طبیعی است که وزارت علوم در مواردی که تخلف صورت گرفته احراز شود، برخورد قانونی خود را داشته باشد.

وی در این باره ادامه داد: کل تعدادی که دولت قبل اقدام به بورس آنها کرده است زیر نظر وزارت علوم مراحل بورسیه آن ها طی می شود اما مراجع نظارتی همانند سازمان بازرسی کل کشور، مجلس شورای اسلامی  و دیوان محاسبات به این مسئله ورود کرده اند که وزارت علوم از نظر قانونی خود را موظف به پاسخگویی به این مراجع می داند و هر اطلاعاتی که در این خصوص از وزارت علوم خواسته شود ، اطلاعات را به صورت دقیق در اختیار آن ها قرار می دهد.

نصیری قیداری با اشاره به حضور نمایندگان وزارت علوم در کمیسیون آموزش مجلس گفت: بعد از توضیحاتی که در کمیسیون آموزش و تحقیقات داده شد، نمایندگان کمیسیون به اتفاق تاکید کردند که هر تخلفی صورت گرفته باید با برخورد قانونی رو به رو شود و مجلس خود می تواند به عنوان مرجع نظارتی به این مسئله ورود و مراجع قانونی دیگر نیز می توانند به این مسئله ورود کنند.

نماینده دور هشتم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت علوم در حال حاضر بر اساس مصوبات گذشته در حال انجام اقدامات لازم است و این دانشجویان نیز در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند و در مورد حکم بورس هم کسانی که بتوانند از دانشگاه ها جایابی بیاورند حکم بورس آن ها صادر می شود.

وی تاکید کرد: اعلام نیاز دانشگاه ها برای صدور حکم بورس ضروری است دانشجویانی که تاکنون احکام بورس آن ها صادر شده است ، مقرری خود را دریافت کرده اند.

این مقام مسئول در وزارت علوم تصریح کرد: تعدادی از دانشجویان هستند که بر اساس شیوه نامه قبلی نیز شرایط لازم برای بورس را ندارند که در این خصوص دیوان محاسبات ، بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی به این موارد ورود  و تاکید کرده کرده اند که این موارد خلاف قانون است.

نصیری قیداری در ادامه این گفت و گو در خصوص تعیین تکلیف برای دانشجویانی که خارج از ضابطه بورس شده اند گفت: دانشگاه هایی که ببینند دانشجویی که تقاضای بورس شدن و اعلام نیاز دارند معدل کارشناسی زیر 14 و معدل کارشناسی ارشد زیر 16 دارند می توانند مستند به شیوه نامه به او اعلام نیاز بدهند یا ندهند .

وی ادامه داد: اگر دانشگاه به دانشجو اعلام نیاز بدهد، وزارت علوم نیز حکم بورس ان ها را صادر می کند اما اگر دانشگاه ببیند دانشجو دارای شرایط نیست و جایابی به وی ندهد، وزارت علوم نیز مطابق همان شیوه نامه مصوب گذشته نمی توند حکم بورس دانشجو را تایید کند.

نصیری قیداری درباره تعیین تکلیف این دانشجویان گفت: واقعیت امر این است که بخش عمده ای از تخلفات آموزشی که از دولت قبل باقی مانده و در دولت گذشته صورت گرفته به شکلی است که در آن دانشجو چندان مقصر نیست و با این نگاه دولت یازدهم اهتمام خود را حمایت کلی از دانشجویان دارد.

وی تاکید کرد:  البته به هر حال دانشجو نیز زمانی که از شیوه نامه اطلاع دارد و می داند که شرایط معدل پذیرش بورس به چه شکل است اما با معدل 12  از دانشگاهی با سطحی غیر متوازن برای بورس شدن در دانشگاه تربیت مدرس و علم و صنعت و امیر کبیر بورس شده است، تا اندازه ای خود دانشجو نیز چشم بر واقعیت ها بسته است .

نصیری قیداری در خصوص رفتار وزارت علوم و نگاه به میزان قصور دانشجویان در این پرونده تاکید کرد:  در هر صورت از نگاه دولت یازدهم، به دانشجو اجازه ادامه تحصیل داده شده است و دانشجو در این جریان مقصر کامل نیست بنابراین حدالمقدور از دانشجویان تا کنون حمایت شده است.

معاون پارلمانی رضا فرجی دانا با اشاره به اثرات اجتماعی و روانی این بورسیه ها گفت: دانشجویان بسیار مستعد و داری شرایط لازم و کافی برای بورس و ادامه تحصیل داشته ایم اما به دلیل این که این افراد علی رغم نداشتن شرایط لازم جای این دانشجویان مستعد را گرفتند نوعی نارضایتی در این دانشجویان ایجاد شده است و البته حق هم دارند.

وی تصریح کرد: تصور کنید بنا است معدل 10 را قبول و بالا بفرستیم اما فردی را با معدل 8 برای ادامه تحصیل انتخاب کرده ایم طبیعی است که موجی از نارضایتی در این خصوص راه انداخته ایم.

سعدالله نصیری قیداری با اشاره به تهدید نظام آموزشی در آینده با بورسیه های غیر کارشناسی و خارج از ضوابط، گفت: چالش دوم بحثی است که دانشجویان بورسیه فاقد توان و کفایت لازم در صورت ادامه تحصی پیدا می کنند به هر حال این دانشجویان به زودی زود استاد شده و واقعیت این است که توان و سطح علمی آن ها تهدیدی برای کیفیت آموزشی است.

وی ادامه داد: دانشجویانی که در آتیه در کلاس درس استادی بنشینند که شرایط لازم را برای استاد شدن نداشته است، چه وضعیتی خواهند داشت و بدون شک لطمه حقیقی با آن ها رو به رو است.

نصیری قیداری با انتقاد از بی قانونی های دولت گذشته در زمینه امور آموزشی تاکید کرد: لطمه های عبور از قوانین و مقررات بر بدنه  محیط آکادمیک علمی کشور مشهود است و حضور این افراد در کلاس های درسی که دانشجویان محق و دارای کیفیت مشغول تحصیل هستند نوعی ناهمگونی را در کلاس های درس ایجاد می کند.

وی افزود: غیر قبل انکار است که بخشی از این افراد توان این را ندارند که در زمان لازم از رساله خود دفاع کنند و هزینه های لازم را روی دست دولت و کشور می گذارند و جای افراد توانمند و باهوش را اشغال کرده اند.

معاون پارلمانی وزیر علوم و تحقیقات تصریح کرد: این دست از مسائل چالش هایی است که به دلیل عدم رعایت قانون و شیوه نامه ها و بخش نامه هایی که خود وزارت علوم در دولت قبل تدوین و ابلاغ کرده اما در عمل به آن پایبند نبوده است، امروز با آن ها رو به رو هستیم.

تاريخ : | | نویسنده : booof |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.